LW-1002KDS 100V 2A Micro Switching DC Power Supply
Home
/
Switching DC Power Supply
Single-phase, single-output DC power supply
Automatic conversion between constant voltage and constant current (C.V. & C.C.)
Adjustable current and voltage from 0 to rated value
3 LED digital display
Intelligent temperature control fan for rapid cooling
Product Name:
LW-1002KDS
Category:
Switching DC Power Supply
Tag:
High Precision Small Switching DC
INQUIRY NOW
Specification
Support
Quick Inquiry
Model
LW-1002KDS
Max Voltage
100V
Max Current
2A
Input Power
AC 220V 50Hz / AC 110V 60Hz
Adjust Type
Stepless Knob
Efficiency
> 85%
Constant Voltage Mode
Power Effect
≤ 0.05%+1mV
Load Effect
≤ 0.1%+5mV
Ripple & Noise
≤ 10mV r.m.s.
Constant Current Mode
Power Effect
≤ 0.05%+10mA
Load Effect
≤ 0.1%+10mA
Ripple & Noise
≤ 20mA r.m.s.
Precision
Voltmeter
±1% ±1 digit
Ammeter
±1% ±1 digit
Protection
Over temperature, short-circuit and over-current limited protections
Operating Temperature
-10℃ to 40℃
Relative Humidity
< 80%
Storage Temperature
-20℃ to 80℃
Relative Humidity
< 70%
Overall dimensions
280x130x160 mm